Dieta w leczeniu dny moczanowej

Dna moczanowa to choroba, praktycznie nieuleczalna. Nie istnieje na nią jeden lek, który eliminuje wszystkie objawy. Najistotniejsze w profilaktyce choroby jest nie pamiętanie o lekach, lecz stosowanie zdrowej zbilansowanej diety.

 

Często, a mało

 

Ta pozornie prosta zasada znana głównie z diet odchudzających, swoje zastosowanie znajduje również w leczeniu dny moczanowej. Jedzenie małych posiłków regularnie co 3-4 godziny powoduje lepszy rozkład kwasu moczowego.

 

A może wegetarianizm?

 

Powodem nasilania się ostrych stanów choroby jest spożywanie nadmiernych ilości puryn. Obecne są one głownie w mięsie, rybach oraz owocach morza. Nie bez powodu choroba ta niegdyś znana była jako „choroba bogaczy”. Wyeliminowanie z diety tych produktów, z pewnością spowoduje poprawę samopoczucia.

 

Dna moczanowa dieta kapusta kiszona

 

Kapusta kiszona jest niskokaloryczna. Zawiera bardzo dużo witaminy C, dlatego dobrze wpływa na procesy trawienne oraz układ pokarmowy. Kapusta poddana procesowi fermentacji posiada silne właściwości przeciwzapalne, dlatego powinna być spożywana przez osoby dotknięte dną moczanową.

 

Uważaj na to, co pijesz

 

Prawidłowe nawodnienie organizmu. Zwiększ ilość spożywanej w ciągu dobry wody. Ogranicz spożywanie kawy, zaś wieczorem zrezygnuj z alkoholu na rzecz świeżo wyciskanych soków. Zarówno kawa, jak i alkohol odwadniają organizm i dodatkowo go zakwaszają, co niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie.

 

Możesz również polubić…