Łupież u kota. Co go wywołuje i jak go leczyć.

Zwierzęce choroby bywają tak samo niebezpieczne jak ludzkie. W przypadku ich diagnozowania oraz leczenia, często niezbędne jest długotrwałe leczenie, oparte na wielu różnych lekach. Są jednak i takie dolegliwości, które choć powodują dyskomfort, nie są niebezpieczne dla kota. Należy do nich między innymi koci łupież.
Łupież koci nie różni się od ludzkiego. Pojawia się na sierści kota z powodu łuszczenia się martwego naskórka. Zaobserwować można go głównie na grzbiecie kota, jednak może pojawić się również w okolicy żeber lub brzucha.

Koci łupież. Leczenie i zapobieganie jego powstawaniu.

Do najczęstszych przyczyn powstawania łupieżu u kota zalicza się narażenie skóry na przesuszenie. Najczęściej, spowodowane jest to suchym powietrzem w pomieszczeniu, lub zbyt długim wygrzewaniem się na słońcu.
Drugą przyczyną może być stan chorobowy skóry, na przykład łuszczyca lub alergia skórna. Przy tych schorzeniach często występuje łuszczenie naskórka.
Jakie są skuteczne sposoby walki z łupieżem?
Aby skutecznie usunąć nurtujący problem, istotne jest określenie przyczyny, która wywołuje łupież u kota. W przypadku zbyt suchego powietrza, warto zainwestować w nawilżacz powietrza, który poprawi komfort.
Jeśli mimo nawilżenie powietrza problem nadal się utrzymuje, koniecznie przykryj się diecie swojego kota. Źle zbilansowana dieta, najczęściej powoduje niedobór witamin u pupila. Konsekwencją może być powstawanie stanów zapalnych na skórze oraz jej łuszczenie. Takie samo znaczenie mają również alergeny, dlatego coraz częściej koty zmuszone są do zmiany nawyków żywieniowych.
Łupież nie jest choroba, która bezpośrednio zagraża życiu zwierzaka. Nie wprowadzenie jednak odpowiedniego leczenia, może doprowadzić do powstania groźnych dla kota stanie zapalnych, które będą wymagały szybkiej interwencji. Jeśli Twój kot ma łupież, nie zwlekaj tylko natychmiast podejmij kroki w jego leczeniu. Jeśli nie jesteś wstanie samemu go wyleczyć, zasięgnij porady u lekarza weterynarii, którym poradzi, jak pozbyć się łupieżu.

 

Możesz również polubić…