Trudne środowisko.
Jednym z trudniejszych zadań przy hobby związanym z hodowlą rybę akwariowych jest stworzeni odpowiednich warunków dla naszych małych pupilków. W większości przypadków wodą płynącą w kranach będzie dobra, jednak są takie, które wymagają innego pH czy twardości wody. Jeszcze trudniejszym zadaniem do osiągnięcia będzie utrzymanie odpowiednich warunków jak już hodowla ruszy. Wprowadzenie do zbiornika żywych organizmów na pewno zaburzy nam równowagę ekologiczną.
Ratunku co zrobić?
Co zrobić, jeżeli mimo starań parametry w zbiorniku nam się zmieniają? Oczywiście najważniejsze jest odpowiednie filtrowanie. Z biegiem czasu na filtrze wytwarza się film biologiczny. Są to bakterie, które w większości przypadków bez problemu poradzą sobie z nadmiarem azotu czy fosforu. Jednak czasem musimy się wspomóc.
Odczyn pH. Obojętny wynosi 7. Poniżej odczyn jest kwasowy, powyżej zasadowy. Jednym ze sposobów regulacji jest częsta podmiana przynajmniej jednej trzeciej ilości wody. Regulujemy go za pomocą specjalnych preparatów. Jeżeli nie mamy z odczynem większych problemów możemy zastosować materiały naturalne takie jak korzenie drewniane czy łupiny orzecha włoskiego. Do zwiększenia pH używamy węglanu sodowego lub wodorowęglanu sodowego.
Twardość wody również możemy regulować za pomocą wody. Destylowanej. Zmniejszamy wkładając do filtra torf a zwiększamy filtrując wodę przez wapno.
Azotany i azotyny. Z tym jest problem szczególnie w pierwszej fazie hodowli. Najlepiej nie dopuścić do zwiększenia się jego zawartości. Co robimy? Usuwamy martwe ryby i rośliny i nie przesadzamy z pokarmem. Pomagają również częste podmiany wody.
Substancje organiczne. Z tym najlepiej poradzi sobie węgiel aktywny akwarium. Ma niesamowite właściwości absorpcyjne. Jako jedyna substancja usuwa zanieczyszczenia organiczne. Pomaga też w usuwania azotu i fosforu.
Oprócz powyższych mamy tez całą listę pierwiastków i związków, które pomagają np. we wzroście roślin. Są to na przykład miedź, żelazo, cynk czy dwutlenek węgla. Brak tych substancji regulujemy najczęściej odpowiednimi nawozami bądź preparatami.
Najnowsze komentarze